تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزسه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
تاثیر معدل بر آزمون دکتری چگونه است

تاثیر معدل بر آزمون دکتری چگونه است

چگونگی تاثیر گذاری معدل بر آزمون دکتری

بسیاری از داوطلبانی که خود را برای آزمون دکتری آماده میکنند بدون توجه به معدل کارشناسی ارشد، فقط به مطالعه منابع کنکور دکتری میپردازند و به آن اکتفا میکنند در صورتی که تاثیر معدل بر قبولی آزمون دکتری در مواقع ضروری بسیار تاثیر گذار است. یکی از مباحث آزمون دکتری تراز شدن معدل موثر است. منظور از تراز شدن معدل این است که رتبه کسب شده با توجه به میانگین درصد پاسخگویی به سوالات آزمون، مقدار کمی تغییر می کند. در نتیجه داوطلبان باید توجه داشته باشند که در زمان اعلام نتایج آزمون اگر دو داوطلب نمره آزمون برابری داشته باشند فردی که معدل موثر بالاتری داشته باشد از رتبه بالاتری برخوردار خواهد بود و امکان پذیرش او بیشتر خواهد بود.

یکی مبهم ترین و البته موثرترین مواردی که در آستانه کنکور دکتری با اهمیت و چالش زیادی برای دانشجویان دارد مقدار تاثیر گذاری معدل موثر در نتایج کنکور آزمون است. با توجه به خبررسانی های جمعی که توسط خبرگذاری ها انجام شده، امروزه تقریبا تمامی افرادی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند به تاثیر معدل و سوابق پژوهشی در قبول شدن آنها برای ورود به دوره دکتری واقف هستند و می دانند که نتیجه آزمون تنها تعیین کننده سرنوشت تحصیلی آنها نخواهد بود.

اما اهمیت سوابق پژوهشی صرفا در مرحله گزینش دانشگاهی است و آنچه در نتیجه آزمون تاثیر زیادی دارد،  معدل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان است و نقش آن بسیار مهم می شود. اگر چه در این مورد اختلافاتی میان سازمان سنجش و دانشگاه آزاد نیز هست اما در واقع به این موضوع توجه شود که دانشجویان و داوطلبانی که از مدت ها قبل برای این آزمون مهم برنامه ریزی تحصیلی داشته و بسیار در این مسیر امیدوارانه قدم گذاشته اند، چنین اختلافاتی برای آنها کمی ابهام به وجود خواهد آورد.

البته آنچه اهمیت دارد تصمیم نهایی است که از سوی این دو نهاد آموزشی گرفته و شده و قرار است آزمون دکتری توسط سازمان سنجش و احتمالا طبق استانداردهای همین سازمان برگزار شود. در همین راستا داشتن آگاهی کامل از تاثیر معدل در آزمون دکتری یک امر ضروری برای داوطلبان محسوب می شود تا بتوانند با یک دورنمای بهتر مسیر خود را مشخص کنند.

درصد تاثیر معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد 

نخست باید به این موضوع بپردازیم که معدل موثر چیست معدل موثر در حقیقت به میانگین جبری معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد گفته می شود. متقاضیان شرکت در آزمون دکتری تخصصی توجه داشته باشند که در آزمون دکتری سازمان سنجش، معدل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تاثیر دارد، در حالی که در آزمون دکتری دانشگاه آزاد این چنین نبود.

مطابق با اعلامیه ای که سازمان سنجش منتشر کرده، میزان تاثیر معدل ۲۰% و میزان تاثیر آزمون کتبی ۸۰% است. نحوه محاسبه معدل موثر به این گونه است که ۶۰% تاثیر معدل کارشناسی ارشد بر قبولی در آزمون دکتری و ۴۰% تاثیر معدل کارشناسی بر قبولی در آزمون دکتری اثر گذار است. در این میان افرادی که کارشناسی خود را به صورت ناپیوسته گذرانده اند نخست باید معدل کاردانی و کارشناسی خود را با هم جمع کرده و میانگین آن را برای معدل موثر محاسبه کنند.

برای درک بهتر نحوه محاسبه معدل موثر در آزمون دکتری به مثال زیر توجه کنید.

به فرض معدل یک دانشجو در مقاطع مختلف به شرح زیر باشد:

معدل کاردانی: ۱۶٫۳۸

معدل کارشناسی ناپیوسته: ۱۵٫۴۷

معدل کارشناسی ارشد: ۱۷٫۶۴

نخست باید میانگین کاردانی و کارشناسی به صورت زیر گرفته شود:

(۱۶٫۳۸+۱۵٫۴۷)÷۲=۱۵٫۹۲۵

نکته ای که ملزم به رعایت آن هستید این است که از گرد کردن معدل خودداری کنید و با دو رقم اعشار آن را بنویسید. با رعایت این مسئله معدل کل مقطع کارشناسی برای این داوطلب ۱۵٫۹۲ است. پس از این مرحله، در مرحله گرفتن معدل موثر کمی متفاوت باید عمل کنیم به گونه ای که معدل کارشناسی وزن ۴۰% و به معدل کارشناسی ارشد وزن ۶۰% اختصاص می یابد و به صورت زیر محاسبه می شود:

۱۵٫۹۲×۰٫۴=۶٫۳۶۸

۱۷٫۶۴×۰٫۶=۱۰٫۵۸۴

۶٫۳۶۸+۱۰٫۵۸۴=۱۶٫۹۵۲

در آخر نتیجه آن می شود که معدل موثر این دانشجو ۱۶٫۹۵ می باشد. اما با توجه به اینکه معدل موثر به نسبت میانگین درصد پاسخگویی آزمون کتبی تراز می شود، ممکن است معدل موثر ۱۶٫۹۵ این داوطلب اندکی بیشتر شود. در پایان کار تاثیر این معدل موثر به  اندازه ۲۰% بر نمره کل داوطلب است.

تأثیر آزمون کتبی و مصاحبه در پذیرش دانشجوی دکتری ۹۹ چقدر است؟

داوطلب جدایی از تاثیر معدل موثر، باید در مورد سهم عوامل دیگر را در پذیرش دانشجوی دکتری نیز باید آگاهی داشته باشد. عواملی مانند سهم آزمون کتبی کنکور دکتری ۹۹، پنجاه درصد و مصاحبه دکتری سی درصد و سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد محاسبه خواهد شد. باتوجه به اینکه پس از آزمون کتبی مصاحبه دکتری از اهیمت بالایی برخوردار است باید برای داشتن آمادگی در آن مهمترین مسئله تبدیل پایان نامه به کتاب است که بسیار امتیاز بالایی برای دانشجو دارد و همچنین افرادی که اقدام به چاپ کتاب خود نیز در این زمان کرده باشند یک گام از رقبای خود جلو هستند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، متقاضیان ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری سال ۱۳۹۹ لازم است در نظر داشته باشند که پذیرش دانشجو در سال ۱۳۹۹ بر اساس قانون “سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی” مصوب ۱۸ اسفند ۹۴ مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی مربوطه و مصوبات “شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی” به شرح ذیل انجام خواهد شد. لذا ضرورت دارد متقاضیان ورود به دوره دکتری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی در آزمون ورودی دوره‌های دکتری ثبت‌نام و شرکت نمایند. لازم به ذکر است پذیرش بر اساس قانون مذکور و مطابق این اطلاعیه و شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش آزمون مذکور (که در زمان ثبت نام توسط این سازمان منتشر می‌شود)، صورت خواهد گرفت.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.
اشتراک‌گذاری

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *