تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزسه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
راه های برای موفقیت در مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

نکاتی برای موفقیت در مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

راه های برای موفقیت در مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

اکثر دانشجویان فارغ التحصیل از مقطع کارشناسی ارشد، ذهنشان مشغول شرکت در آزمون دکتری میشود و برای قبولی در این آزمون دشوار به دنبال لیست بهترین منابع کنکور دکتری هستند و تلاش بسیاری میکنند بعد از قبولی در این آزمون خود را برای مصاحبه دکتری آماده کنند که یکی از کار هایی که برای آمادگی در جلسه مصاحبه دکتری نیاز به انجام آن دارند تبدیل پایان نامه به کتاب و اقدام برای چاپ کتاب است که به طور حتم نیاز به مشاوره و راهنمایی دارد. متخصصان ما در دکترا تست میتوانند با مهارت کاملی که در این زمینه دارند در خدمت همه علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقطع دکتری باشند. با همه این مباحث گفته شده اولین مسئله ای که بعد از برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت و انتشار کلید اولیه اکثر متقاضیان با آن روبرو هستند مطلع شدن حدودی از میزان درصد هایی که در هر درس برای رشته و گرایش خود زده اند، است و آنچه که به دنبال آن هستند اطلاع از حدود درصد لازم برای قبولی در رشته ای که در مقطع دکتری شرکت کرده اند و اطلاع سطح علمی دانشگاه های پذیرنده و در نهایت در صورت مجاز شدن، موفقیت در آزمون مصاحبه و عبور از ایستگاههای مربوطه می باشد.

اطلاع داشتن از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در رشته های مختلف از مهمترین مسائلی است که بعد از قبولی در آزمون دکتری و انتخاب رشته محسوب می شود. تمامی داوطلبان علوم پزشکی با توجه به محدودیت پذیرش رشته های دکتری علوم پزشکی آنچه که متقاضیان برای انتخاب رشته محل تحصیل باید به آن توجه داشته باشند سطح علمی و جایگاه رشته ی مورد نظر در آن دانشگاه،  مسافت، شرایط رفت و آمد می باشد، چرا که ممکن است دوره تحصیل در دکتری تا ۶ سال هم به طول بیانجامد داوطلب باید تمام موارد را در نظر داشته باشد تا در دوره تحصیل خود دچار مشکل نشود.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

 

آمادگی برای مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

برای داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری مسائل و موضوعات زیادی وجود دارد که که توجه به تک تک آنها باعث رشد و پیشرفت شان در تحصیل می شود که یکی از مهمترین و با اهمیت ترین آنها آماده بودن در روز جلسه مصاحبه دکتری است که کوچکترین اشتباه در روز مصاحبه می تواند آینده تحصیلی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. بسیار از داوطلبان بوده اند که نمره کتبی خوبی را کسب کرده اما به دلیل آماده نبودن در روز مصاحبه نتوانستند در رشته و دانشگاه انتخابی خود پذیرش شوند. بنابراین با توجه به اینکه مصاحبه دکتری وزارت بهداشت منحصر به فرد بوده تنها افرادی می توانند به شما برای حضور موفق تر در روز مصاحبه به شما کمک کنند که خود این مرحله را گذرانده باشند.  

 

مدارک لازم برای پذیرش مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 

مراحل مورد نیاز برای سنجش و پذیرش در مقاطع دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی به شرح زیر انجام می پذیرد:

  • شرکت و موفقیت در آزمون شفاهی (مصاحبه) برای دوره دکتری تخصصی توسط مناطق آزمایشی و برای دوره ی دکتری پژوهشی توسط مراكز تحقیقات مجری دوره دکتری پژوهشی (سازمانها، مؤسسات و دانشگاههای علوم پزشکی ) برگزار می شود.
  • از داوطلبانی كه در آزمون كتبی (مرحله ی اول) حدنصاب نمره ی لازم را (با توجه به سهمیه ی داوطلب) كسب كرده باشند، به تعداد دو برابر ظرفیت آن رشته انتخاب میشوند و بر اساس اولویت نمره کتبی و انتخاب محل جهت مصاحبه معرفی خواهند شد.
  • برای داوطلبان دوره ی دكتری پژوهشی داشتن حداقل دو مقاله ی تحقیقی اصیل  (Original) منتشر شده در مجلات علمی، پژوهشی معتبر نمایه شده در نمایه نامه های بین المللی PubMed یا Web of Science به عنوان نویسنده ی اول یا مسئول در زمان مصاحبه الزامی است. همچنین نمره زبان مشروط برای این داوطلبان قابل قبول نمیباشد.

نکته بسیار مهمی که در این بین وجود دارد این است که داوطلبانی كه در آزمون کتبی دكتری پژوهشی قبول میشوند؛ باید زمانی که انتخاب رشته و محل تحصیل خود را انجام می دهند دو مقاله شرطی چاپ شده را داشته باشند و لذا نامه پذیرش مقاله  Acceptance به هیچ وجه قابل قبول نمیباشد.چنانچه فقط یكی از دو مقاله شرطی در مجلات نمایه شده در نمایه بین المللی Emerging Sources وISI(ESC) Citation باشد قابل قبول است. دو مقاله شرطی حتما باید مقاله تحقیقی اصیل باشد. این مقاله ها از اهمیت بالایی برخوردار است پس در تهیه آنها بسیار کوشا باشد.

 

مراحل آمادگی مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

لیست اسامی دانشگاه ها، سازمانها و موسسات علوم پزشکی پذیرنده متقاضیان تحصیل دردوره دکتری علوم پزشکی توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور در دفترچه انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت اعلام خواهد شد و قبول شدگان باید در تاریخ و زمان مشخص شده با همراه داشتن مدارک مصاحبه دکتری وزارت بهداشت در محل مصاحبه حاضر شوند. برای حضور قدرتمند در روز مصاحبه دکتری وزارت بهداشت نکات مهمی وجود دارد که داوطلبان باید توجه خاصی نسبت به آنها از خود نشان دهند.

 

اشتباهات احتمالی را بپذیرد

اگر نسبت به صحت کلید آزمون اعلام شده از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعتراضی دارید، میتوانید تا تاریخ اعلام شده توسط سازمان سنجش با ارائه مستندات علمی مناسب نسبت به آن سوال اعتراض خود را اعلام نمایید.

اطلاعات مربوط به ایستگاه دوم مصاحبه را تکمیل کنید

ایستگاه “ارائه شفاهی مطالب علمی” از با اهمیت ترین ایستگاه های مصاحبه محسوب می شود که بسیاری از افراد را دچار استرس و نگرانی می کند. در این ایستگاه داوطلب باید در مورد یک موضوع علمی مرتبط با رشته خود سخنرانی کوتاهی داشته باشد، اما از سمتی تنوع موضوعات و از سویی دیگر شرایط آزمون باعث میشود که داوطلب نتواند اطلاعات مناسبی را به داوران ارایه نماید. با توجه به این مطالب ضرورت تکمیل اطلاعات هر شخص از موضوعات مربوطه مشخص میشود.

تقویت اطلاعات پژوهشی برای ایستگاه مرحله سوم

یکی از مواردی که داوران آزمون مصاحبه دکتری توجه زیادی به آن میکنند میزان تسلط داوطلب به اطلاعات پژوهشی و مقاله های علمی می باشد، لذا هر داوطلبی باید از پایگاه های تخصصی کسب مطالب علمی در رشته خود توانایی کافی را داشته باشد.

قوی بودن در حوزه زبان انگلیسی

زبان انگلیسی  یکی از مهمترین ایستگاه های جلسه مصاحبه می باشد که این ایستگاه جدای از نمره آزمون زبان کسب شده در قبل از مرحله کتبی می باشد و داوطلب باید بتواند به سوالات مورد پرسش داوران به زبان انگلیسی پاسخ دهد. بدیهی است که تسلط در زبان انگلیسی در زمان اندک پیش رو غیر ممکن میباشد، اما داوطلبان میتوانند با اطلاع در مورد سوالات زبان و نحوه پاسخ دادن به این سوالات و در نهایت تمرین تخصصی در مورد این مرحله، خیال خود را بابت این مرحله از مصاحبه راحت نمایند.

داشتن یک رزومه قوی و کامل

داشتن یک رزومه قوی یکی از مهمترین مسائلی است که در طی سال های گذشته باعث به موفقیت رسیدن بسیاری از داوطلبان شده است. قسمت بزرگی از نمره رزومه، نمره ای است که به کیفیت و تعداد مقالات منتشر شده و کتب تالیفی داوطلب تعلق میگیرد و داوطلبانی که در این قسمت از آزمون محتوای مناسبی برای ارایه ندارند شانس خود را برای قبولی کمرنگ میکنند. بنابراین داوطلبان باید در فرصت باقیمانده نسبت به تکمیل و تقویت رزومه خود تلاش کنند و این مسئله را دست کم نگیرند.

 

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *