تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزسه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
اهیمت زبان در مصاحبه دکتری

اهمیت مدرک زبان و تاثیر آن در ورود به دوره دکتری

تاثیر نمره زبان در ورود به مقطع دکتری

امروزه ارتباط و تبادل نظر با افراد در تمام نقاط جهان یک امر ضروری ست مطمئنا برای پیشرفت و دانش اندوزی در هر حوزه ای نیز این نیاز به وضوح دیده میشود . رفع این مسئله نیازمند به داشتن دانش زبان انگلیسی هست از این رو نمی‌توان اهمیت زبان به خصوص زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی و ابزار ارتباطی جامعه علمی دنیا را برای دانشجویان بویژه در دوره دکتری نادیده گرفت، همانطور که میدانید دانشجویان مقطع دکتری در طول فعالیت علمی هر دانشجو فرصت‌هایی نظیر شرکت در کنفرانس‌های بین المللی و یا فرصت‌های مطالعاتی و … پیش می‌آید که لازمه استفاده بهینه از این فرصت‌ها تسلط بر زبان انگلیسی است.

در دنیای امروز زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی یکی از مهم‌ترین ابزارهای برقراری انواع تعاملات و همفکری‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و غیره با سایر جوامع به شمار می رود و طی سالیان گذشته به دلایل مختلف زبان انگلیسی در کنار برخی زبان‌های دیگر به عنوان زبان بین المللی، تبدیل به وسیله ارتباط مردمانی از فرهنگ‌ها و ملیت‌های متفاوت شده است. در همین راستا یادگیری زبان برای تمامی دانشجویان دوره دکتری به عنوان نخبگان و آینده سازان هر جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. در این جریان دانشجویان توانایی شریک شدن در تجربیات دیگر افراد در تمامی نقاط جهان در عرصه های مختلف را دارند و در یک ارتباط بسیار نزدیک دانش خود را بروزرسانی کنند.

علاوه بر آن طی سالیان اخیر نیاز بشر به داشتن زبانی مشترک برای برقراری ارتباط و پیشبرد اهداف علمی،اجتماعی، بیش از پیش احساس می‌شود. بنابراین یادگیری زبان که به زبان ارتباط مردم دنیا بدل شده است باید در اولویت کاری محققان، سیاستمداران، دانش پژوهان و … قرار بگیرد.

همین امر باعث شده در طی چند سال اخیر داوطلبان ورود به دوره دکتری، پیش از شرکت در آزمون دکتری همراه با مطالعه بهترین منابع کنکور دکتری در یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین‌المللی شرکت کرده و پذیرفته شوند و برای کسب نمره قبولی تلاش لازم را انجام دهند و این یکی از شروط دفاع رساله دکتری در دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود. زمان بررسی میزان تسلط به زبان(قبل از دفاع از رساله دکتری) از نظر بسیاری از کارشناسان آموزش عالی مورد انتقاد قرار گرفته و با توجه به اهمیت یادگیری زبان، این کارشناسان تاکید دارند میزان تسلط به زبان باید به عنوان یکی از شروط “ورود به دوره دکتری” محسوب شود و پذیرفته شدن در این مقطع بستگی سواد بین المللی انجام پژوهش‌ها و تحقیقات جهانی دارد که همه این ها لازمه داشتن دانش زبان انگلیسی است. 

لزوم ارائه دوره‌ آموزشی زبان برای دانشجویان دکتری 

با توجه به مواردی که گفته شد، رئیس دانشگاه شهید بهشتی در جهت ارتقای سطح زبان دانشجویان دوره دکتری و اهمیت آن در دنیای  رقابتی امروز، اقدام یه ارائه دوره های آموزشی زبان نموده و این امر را ضروری و اساسی میداند و اینگونه ادامه داده : دانشگاه‌های مطرح کشور باید به این موضوع توجه اساسی داشته باشند، چرا که دانشگاه‌های معتبر دنیا، دانشجویان این دانشگاه‌ها را به عنوان نیروهای با استعداد و سرمایه ارزشمند انسانی سریع‌تر جذب می‌کنند.

ایشان در ادامه می افزاید : من معتقد هستم شناخت کامل زبان برای دانشجویان دکتری یک امر حیاتی به شمار می‌رود، چرا که این دانشجویان بدون آشنایی با زبان خارجی نمی‌توانند در دنیای رقابتی علم، تحقیق و جست و جو کنند. اما متاسفانه این موضوع در دانشگاه های ما جدی گرفته نمیشود و ارائه مدرک زبان بعد از آزمون دکتری توسط دانشجویان انجام می شود. در حالی که ما مهارت زبان را برای پژوهش‌های دانشگاهی و تحقیقاتی نیاز داریم و دانشجویی که نتواند به منابع علمی روز دنیا دسترسی داشته باشد، چگونه می‌شود از او انتظار محقق بودن را داشت.

وی در ادامه تاکید کرد که مدرک زبان باید به عنوان یکی از شروط ورود به دوره دکتری در دانشگاه ها باید محسوب شود زیرا که هر ساله دانشجویانی که وارد این دوره می شود توانایی بسیار پایینی در زبان دارند و حتی در دفاع از رساله خود نیز توانایی ندارند در نتیجه به اعتقاد من داشتن یک مدرک زبان باید یکی از شروط ورود داوطلبان به دوره دکتری باشد.

وی ادامه داد: به گمان من کسی نمی‌تواند پژوهشگر خوبی باشد، مگر اینکه علاوه بر تسلط بر زبان فارسی به زبان خارجی تسلط داشته باشد. ما در دانشگاه‌ شهید بهشتی آزمون‌های مختلف زبان را برگزار می‌کنیم، اما معتقد هستم باید آموزش دوره‌های زبان انگلیسی در این دانشگاه نیز جدی‌تر مورد توجه قرار بگیرد و بتوانیم دوره‌های آموزشی برای دانشجویان ارائه دهیم.

تسلط دانشجویان دکتری به زبان در مصاحبه علمی 

در همین راستا دکتر نعمت‌اللهی معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی با توجه به وضعیت سطح زبان دانشجویان دکتری فرمود: دانشجویان دوره دکتری بطور صد در صد نیازمند آشنایی کامل با زبان انگلیسی هستند، چرا که این افراد بعد از ورود به دانشگاه‌ها و موسسات عالی مجبور هستند با اتکا به زبان خارجی منابع و مقالات تحقیقاتی و علمی را مورد مطالعه قرار بدهند. حتی توانایی دست یافتن به نتایج آخرین تحقیقات علمی که در دانشگاه های گوناگون دنیا را ندارند تمامی این موارد ضرورت دانستن زبان انگلیسی را شدت میبخشد.

ایشان در ادامه افزود: این دانشگاه به دلیل اهمیت یادگیری زبان انگلیسی،‌ آشنایی دانشجویان با این زبان برای ورود به دوره دکتری را ضروری می‌داند. بر این اساس دانشجویان در بدو ورود به این دوره باید بتوانند مدرک زبان را ارائه بدهند و در نهایت اگر احیانا موفق به ارائه مدرک این آزمون در ابتدای ورود به دکتری نشوند، باید متعهد شوند تا آزمون جامع، مدرک دکتری خود را تحویل آموزش دانشگاه بدهند. تسلط بر زبان در مصاحبه دکتری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. داوطلبانی که خود را برای این جلسه مهم آماده می کنند و یا حتی در صدد تبدیل پایان نامه به کتاب نیز هستند و یا حتی اقدام به چاپ کتاب نیز نموده اند ، یادگیری زبان را باید در اولویت خود قرار بدهند.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *