تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزسه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹

مدارک مورد نیاز برای حضور در جلسه مصاحبه دکتری

شرکت در آزمون و مصاحبه دکتری

همانطور که میدانید داوطلبان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در تمامی رشته ها اول از همه باید توانایی کسب رتبه قبولی در آزمون دکتری را داشته باشند و برای آمادگی داشتن در این آزمون حتما باید به مطالعه منابع کنکور دکتری بپردازند و پس از آن خود را برای مصاحبه دکتری آماده کنند. برای حضور در این جلسه مهم و حیاتی باید مدارک مهم و ضروری را به همراه داشته باشند که برخی از آنها امتیاز آور محسوب می شوند.

همه دانشگاه هایی که هر ساله ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در هر رشته ای را دارند طی اطلاعیه‌ای جزئیات برگزاری مصاحبه دکتری را اعلام میکنند. این اطلاعیه عموماً شامل زمان دقیق برگزاری مصاحبه‌ها، مدارک و شرایط لازم جهت حضور در مصاحبه‌ و نیز نحوه برگزاری مرحله دوم آزمون دکتری از سوی آن دانشگاه است؛ چرا که برخی دانشگاه‌ها در کنار مصاحبه شفاهی، آزمون کتبی نیز برگزار می‌کنند. چنانچه هر یک از دانشگاه ها بخواهد اقدام به برگزاری آزمون کتبی کنند، اطلاعات آن را نظیر منابع آزمون و زمان برگزاری آن را اطلاع رسانی میکنند.

توجه به این نکته ضروری است که تاثیر مصاحبه دکتری در پذیرش داوطلبان ۵۰ درصد است، لزوم کسب آمادگی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای حضور در مصاحبه لازم است داوطلبان مدارکی را همراه داشته باشند. 

 

معرفی مدارک ضروری و اختیاری مصاحبه دکتری

همانطور که گفته شد افرادی که در آزمون دکتری شرکت کرده و موفق به کسب نمره قبولی شده اند برای ورود به دانشگاه باید در جلسه مهمی به نام مصاحبه دکتری نیز شرکت کرده و این مرحله نیز با موفقیت پشت سر بگذارند . برای حضور در این جلسه نیز باید مدارکی را بهمراه داشته باشند که البته برخی مدارک ضروری و برخی اختیاری ست. در اینجا سعی داریم تا آنها را به شما معرفی کنیم.

مدارک ضروری

مدارک مصاحبه دکتری مدارکی هستند که سازمان سنجش یا دانشگاه مورد نظر آن‌ها را برای انجام مصاحبه ضروری می‌دانند که عبارتند از :

 • مدارک شناسایی: عموماً شامل شناسنامه و کارت ملی
 • فیش واریزی هزینه مصاحبه دکتری: هزینه مصاحبه دکتری در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است که در اطلاعیه دانشگاه مبلغ و نحوه پرداخت آن اطلاع‌رسانی می‌شود. هزینه مصاحبه دکتری آزاد نیز به ازای هر مصاحبه از طریق این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 • مدارک تحصیلی مقاطع گذشته: مدارک تحصیلی مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات.

*نکات قابل توجهی در این زمینه وجود دارد اول اینکه با توجه به این که فارغ‌التحصیلان دوره روزانه گواهی موقت دریافت می‌کنند و آزادسازی مدارک نیازمند تسویه با دانشگاه است، دانشگاه‌ها در این موارد الزامی برای ارائه اصل دانشنامه ندارند. به همین ترتیب داشتن ریز نمرات تأئید شده هم برای فارغ‌التحصیلان روزانه امکان‌پذیر نیست که این موضوع هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد. مورد بعدی اینکه دانشجویان مقطع ارشد ضرورتی برای ارائه مدرک مقطع کارشناسی ارشد در مصاحبه نداشته، اما در زمان ثبت‌نام در مقطع دکتری در صورت پذیرش نهایی لازم است که مدرک تحصیلی خود را بهمراه داشته باشند. 

 

 • کارنامه مرحله اول و کارنامه دعوت به مصاحبه آزمون دکتری
 • توصیه‌نامه: اغلب دانشگاه‌ها همراه داشتن دو یا سه توصیه‌نامه از اساتید مقاطع قبلی داوطلب به‌خصوص استاد راهنمای پایان‌نامه کارشناسی ارشد را الزامی می‌کنند. حتی اگر دانشگاه این مورد را ذکر نکرده بود، بهتر است که شما توصیه‌نامه را به همراه داشته باشید. با توجه به اینکه زمان بین اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری تا زمان شروع مصاحبه‌های دکتری بسیار کم و محدود است توصیه ما بر این است که برای اخذ توصیه نامه از اساتید خود خیلی زود اقدام کنید.
 •  فرم رزومه: گاهی این فرم از سوی دانشگاه ارائه می‌شود و گاهی رزومه عمومی شما مورد قبول است. حتی اگر طبق اطلاعیه دانشگاه، همراه داشتن آن برای مصاحبه الزامی نباشد، بهتر است رزومه کاملی از سوابق آموزشی و پژوهشی به همراه داشته باشید. در نوشتن فرم رزومه اصل اختصار را رعایت کنید و حداکثر در دو صفحه رزومه خود را تدوین کنید. اگر میخواهید رزومه قوی تری داشته باشید حتما از قبل کار های تبدیل پایان نامه به کتاب خود را انجام دهید و اقدام به چاپ کتاب نیز نمایید
 • مدرک آزمون‌های زبان ملی یا بین‌المللی: در صورت درخواست دانشگاه، ممکن است ملزم به ارائه مدرک زبان در مصاحبه باشید. عموماً داشتن مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی یا خارجی تفاوتی برای اساتید مصاحبه‌کننده ندارد و موضوع مهم نمره مدرک شماست. 

 

مدارک امتیاز آور در مصاحبه دکتری

یک سری از مدارک هستندکه بهمراه داشتن آنها ضرورتی ندارد اما با داشتن آنها میتوانید از امتیاز بیشتری برخوردار باشید و برای موفقیت در مصاحبه اثرگذار و بسیار حائز اهمیت است. این مدارک عبارتند از:

 •  کلیه مستندات مربوط به سوابق پژوهشی: داشتن گواهی پذیرش مقاله ، برای اثبات داشتن مقاله ضروری است. اما گاهی اساتید می‌خواهند همه صفحات مقاله پذیرفته‌شده شما را مشاهده نمایند. بنابراین غیر از چکیده و گواهی پذیرش آن‌ها، تلاشتان برا این باشد که تمامیت مقاله را به همراه داشته باشید.
 • کلیه مقالات تحت داوری و کتاب‌های نیمه‌کاره: این موارد اگر چه ممکن است امتیازی نداشته باشد، اما می‌تواند در دید مصاحبه‌گران نسبت به شما تأثیر بسیار زیادی دارد.
 • گواهی رتبه اول تا سوم دوره کارشناسی یا ارشد یا رتبه برتر کنکورهای قبل: برای دریافت گواهی رتبه اول تا سوم مقاطع تحصیلی گذشته لازم است به دانشگاه محل تحصیل مراجعه و برای دریافت گواهی رتبه برتر کنکور لازم است از طریق سازمان سنجش اقدام کنید.
 • گواهی تدریس در دانشگاه: امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری از موضوعات چالش‌انگیز در سال‌های اخیر است.
 • گواهی طرح‌های پژوهشی و کارهای حرفه‌ای: به ‌طورکلی بهتر است تمامی سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی‌تان را ارائه کنید. گواهی کلیه افتخارات آموزشی و پژوهشی کسب‌شده مرتبط با رشته تحصیلی
 • گواهی شرکت در کارگاه‌های آموزشی: داشتن این گواهی‌ها ممکن است در مصاحبه دکتری به صورت مستقیم امتیازآور نباشد، اما ممکن است در ذهن اساتید اثر مثبت بگذارد و یا حتی ممکن است نشان دادن داشتن یک توانمندی به‌واسطه این گواهی‌ها میسر شود که در دید اساتید مهم یا جالب به نظر بیاید.
پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *