تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزسه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
آشنایی با شرایط گرفتن تخصص پزشکی در آلمان

آشنایی با شرایط گرفتن تخصص پزشکی در آلمان

معرفی شرایط ورود به دوره ‏های تخصص پزشکی 

تمامی فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی برای ورود به دوره های تخصصی پزشکی در مقطع دکتری باید دارای یک سری از شرایط باشند. طبق قوانین آلمان، قوانین مربوط به پزشکانی که تبعه‏ ی اتحادیه‏ ی اروپا نیستند و فارغ‏ التحصیل پزشکی‏ عمومی از خارج از اتحادیه‏ ی اروپا هستند، با قوانینی که شامل حال پزشکان آلمانی و پزشکان تبعه‏ ی کشورهای اتحادیه‏ ی اروپا می‏شود، متفاوت است. پزشکان ایرانی اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند دو گزینه پیش رو دارند: اول اینکه ادامه‏ ی تحصیل در مقاطع تخصص بالینی یا کلینیکال در رشته‏ های مختلف و دوم ادامه‏ ی تحصیل در مقطع دکترا یا (PhD) در رشته‏ های پایه‏ ی علوم پزشکی در دانشگاه‏های مختلف آلمان است. هر یک از این راه ها شرایط خاصی دارند و برای ورود به آنها سیستم ها متفاوتی وجود دارد. نکته قابل توجه آن است که در این کشور مدرکی که به فارغ التحصیلان رشته های رشته‏ های علوم پزشکی، چه دندان‏پزشکی و چه خود پزشکی عمومی داده می شود مدرکی معادل فوق لیسانس و یا کارشناسی ارشد است و گرفتن مدرک PhD همانند تحصیل در مقطع دکترا در سایر رشته‌هاست. ولی بسیاری از داوطلبان تحصیل در رشته‏ های پزشکی که از ایران فارغ ‏التحصیل شده ‏اند، علاقه دارند تخصصی در دانشگاه ‏های آلمان بگیرند. اشاره به این نکته نیز خالی از لطف هم نیست که بدانید تفاوتی بین فارغ‏ التحصیل یکی از واحد‏های دانشگاه آزاد اسلامی و فارغ‏ التحصیل دانشگاه سراسری وجود ندارد و در هر دو صورت، می‏توانند برای ورود به دوره ‏های تخصصی در آلمان اقدام کنند. اما حتما به همراه داشتن مدارکی نظیر: ریز نمرات کامل و دانشنامه پزشکی و پروانه دائم و . . . باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که دوره ‏های تخصص پزشکی در آلمان، برخلاف رشته‏ های علوم پایه‏ ی پزشکی به زبان آلمانی است و نه به زبان انگلیسی، در نتیجه برای اینکه بتوانید در این دوره ها را با موفقیت پشت سر بگذارید تسلط بر زبان آلمانی ضرورت دارد.

البته در رشته های دیگر در آلمان، در مقطع دکترا و PhD علوم پزشکی، امکان تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی وجود دارد. ولی در مقطع تخصص پزشکی، در کشور آلمان فقط و فقط به زبان آلمانی می‌توان تحصیل کرد. سطح زبان لازم برای ورود به دوره ‏ی تخصص پزشکی سطح حداقل “B2” است. منتها این سطحی است که در نهایت برای گرفتن تمام مدارک لازم، ضروری است. در شروع کار، یعنی پزشک وقتی می‏خواهد تماس و ارتباط‏ خود را با بیمارستان‏ها و کلینیک‏ها شروع کند و از یک بیمارستان یا کلینیک پذیرش بگیرد، لازم است حتما مدرک “B2” داشته باشد. قابل ذکر است که به این نکته نیز توجه داشته باشید که در زمانی که برای مصاحبه دکتری پزشکی به آلمان میروید  حتما باید به سطح زبان “C1” رسیده باشید تا سربلند از این مرحله بیرون بیایید.

زمانی که یک پزشک میخواهد وارد سیستم تخصصی این کشور بشود کار هایی را باید انجام بدهد و مراحلی را طی کند. اولین کار این است که بتواند از یک بیمارستان و یا کلینیک پذیرش بگیرد. یعنی یک پزشک متخصص و پروفسوری که بر اساس قوانین آلمان، اجازه ‏ی گرفتن دستیار  یا رزیدنت را دارد، باید حاضر شود ایشان را به عنوان دستیار یا رزیدنت خود، در کلینیک، بیمارستان و یا مطب خود بپذیرد. در نتیجه این کار به عنوان اولین مرحله محسوب میشود اما کافی نیست. بعد از در دست داشتن این مدرک مهم، مرحله بعدی گرفتن اجازه‏ ی کار طبابت یا اجازه‏ ی کار پزشکی در آن بیمارستان و کلینیک خاص است. یعنی باید به اداره‏ ی مربوطه در آن ایالت مراجعه کنیم. همان‏طور که می‏دانید، سیستم آلمان، سیستم فدرال است. ۱۶ ایالت یا “بوندس‏لند” وجود دارد که بعضی از قوانین در این ایالت‏ها مشترک است و بعضی از آن‏ها متفاوت است. بعد از آن‌که از آن بیمارستان یا کلینیک برای یک پزشک پذیرش گرفتیم، باید از اداره ‏ی صادرکننده‏ ی مجوز طبابت یا پزشکی بابت اشتغال به کار پزشکی در آلمان اقدام به گرفتن مجوز کنیم.

یکی از مزیت های تحصیل در سیستم تخصص در آلمان است است که علاوه بر تحصیل، اشتغال هم هست. یعنی کار و تحصیل در کنار همدیگر قرار دارد. پس مثل سیستم دانشجویی نیست که فقط همان پذیرش از دانشگاه یا پذیرش از بیمارستان یا کلینیک دانشگاهی و یا غیر دانشگاهی کافی باشد. قدم اول پذیرش است. قدم دوم گرفتن مجوز طبابت یا پزشکی از اداره‏ی صادرکننده‏ در آن ایالت است که اصطلاحاً به آن “Berufserlaubnis ” می‏گویند. قدم سوم، بعد از گرفتن این دو مدرک، مراجعه به اداره‏ ی کاری آن شهری است که بیمارستان یا کلینیک در آن‏جا واقع شده و گرفتن اجازه‏ ی کار، یعنی “Arbeitserlaubnis” است. 

پزشک ایرانی پس از تهیه تمامی این مدارک باید به سفارت آلمان در ایران مراجعت کرده و درخواست ویزا نماید. یعنی دقیقا هر سه را باید در دست داشته باشد تا توانایی گرفتن ویزا دا داشته باشد.

سیستم آموزشی پزشکی در آلمان به گونه ای است که یک پزشک میتواند دوره تخصص خود را در بیمارستان های متفاوتی بگذراند. انواع مختلفی از بیمارستان ها در آلمان وجود دارد که عبارتند از:

بیمارستان‏های دانشگاهی

(Universitätsklinikum) که بیمارستان‏هایی هستند که مستقیماً در تملک دانشگاه‏ها هستند و زیر نظر دانشگاه اداره می‏شوند.

بیمارستان‏های آموزشی آکادمیک 

(Akademisches Lehrkrankenhaus) این‏ها بیمارستان‏هایی هستند که مستقیماً در تملک دانشگاه نیستند، ولی با دانشگاه همکاری آموزشی دارند و با دانشگاه کار آموزشی انجام می‏دهند. به این صورت که دانشگاه ها، دانشجوهای خود را برای طی دوره‏های عملی، در طی مدت تحصیل پزشکی یا تحصیل مقاطع تخصصی، به این بیمارستان‏ها می‏فرستند. این بیمارستان‏ها که می‏توانیم از آن‏ها به عنوان بیمارستان‏های آموزشی نام ببریم،. تفاوت‏ بیمارستان های دانشگاهی و آموزشی در این است که مستقیماً زیر نظر دانشگاه‏ها اداره نمی‏شوند و در تملک دانشگاه نیستند، ولی با دانشگاه‏ها کار می‏کنند و همکاری آموزشی دارند. 

بیمارستان‏های خصوصی

(Privat) این نوع بیمارستان ها خود انواع مختلفی دارند. بیمارستان‏هایی که در تملک شهرداری‏ها هستند، بیمارستان‏هایی که در تملک کلیساها و نهادهای مذهبی هستند و یا بیمارستان‏هایی که کاملاً خصوصی‏ اند و زیر نظر بخش خصوصی اداره می‏شوند.

اولین نکته‏ی مهمی که یک پزشک ایرانی باید به آن توجه کند، این است که بعد از این‏که دوره‏ی تخصص‏ در آلمان به اتمام رسید، اگر تمایل داشته باشند که به ایران برگردند و بخواهند که مدرک تخصصی صادره از آلمان طبق ضوابط اعلام‌شده ارز‏یابی شود و مورد تایید وزارت بهداشت قرار بگیرد، حتماً و حتماً مدرک شما باید از بیمارستان دانشگاهی (Universitätsklinikum) باشد. بر اساس قوانین جاری وزارت بهداشت ایران، مدارک تخصصی صادره از آلمان، تنها در صورتی قابل ارزش‏یابی خواهد بود که آن پزشک دوره‏ی تخصص خود را از یک بیمارستان دانشگاهی یا (Universitätsklinikum) ویا بیمارستان‏های آموزشی آکادمیک (Akademisches Lehrkrankenhaus)گذرانده باشد. لیست دانشگاه‏های معتبر هم در سایت وزارت بهداشت ایران وجود دارد.

دو روش برای گرفتن پذیرش دوره های تخصصی پزشکی (Facharzt Weiterbildung) در آلمان وجود دارد که عبارتند از:

اولین روش پزشک مهمان است که بدون حقوق ودستمزد است. در این روش شما به عنوان گاست (Gastärztin) دوره تخصصی خود را بدون حقوق سپری می کنید این روش شایع ترین نوع اخذ پذیرش جهت دوره های تخصصی پزشکی است. در این روش غیر از مدارک دانشگاهی و سابقه کار، مدارک دیگری نیز مورد نیاز است که به شرح زیر است:

  • مدرک زبان برای اخذ اجازه کار و ویزا شما باید مدرک B2 آلمانی را داشته باشید
  • مدرک بورسیه یا نامه حمایت مالی (Stipendium) یعنی گواهی مبنی بر دریافت مبلغی از یک کلینیک یا بیمارستان یا سازمان دولتی در کل مدت زمان تحصیل از ایران می‌باشد. در اکثر ایالت ها این گواهی حتماً باید از سازمان دولتی باشد و بعضی ایالت ها گواهی کلینیک یا بیمارستان خصوصی را نیز قبول نمی کنند

به دلیل اینکه کار در دوره رزیدنتی بدون حقوق امکان ندارد و شما با دادن این گواهی مدعی می‌شوید که مبلغی را ماهیانه از کشور خود دریافت می‌کنید. دومین روش با دریافت حقوق و دستمزد است که در این روش فرد به عنوان اسیستانت (Assistenzärtz)دوره تخصصی خود را با حقوق می گذراند. اما در عمل دانشجویان غیر اروپایی شانس خیلی کمی برا گرفتن پذیرش  به عنوان اسیستانت را دارند البته در این مورد نیز استثنا نیز وجود دارد که در بیمارستان‌های دانشگاهی صادق است ولی در بیمارستان‌های آکادمیک و خصوصی امکان دریافت حقوق وجود دارد. بر اساس قوانین جدید در کشور آلمان، متخصصان در حال تحصیل در دوره تخصص پزشکی، بعد از ۲ سال تحصیل در دوره رزیدنتی به صورت با حقوق، امکان اخذ اقامت (Blue Card) را نیز دارند. این قانون شامل پوزیشن های بدون حقوق نمی شود.

 

مصاحبه حضوری:

بیشتر مواقع قبل از اینکه پذیرش صورت بگیرد مصاحبه حضوری انجام می شود و این مورد ربطی به مشاوری که شما انتخاب می کنید ندارد و به نظر رئیس بخش بیمارستان بستگی دارد.حالت دیگر ورود پزشکان به آلمان به صورت دستیار متخصص و یا به عبارت دیگر پزشک کار یا پزشکیار می باشد.  مزیتی که این حالت دارد اخذ حقوق در هنگام کار به عنوان پزشک کار و آمادگی لازم از لحاظ زبان آلمانی و مهارت جهت شرکت در آزمون های ورودی و مصاحبه در کشور آلمان است. پزشکان بعد از طی مدت کوتاهی به عنوان پزشک کار، راحت تر می توانند اقدام به اخذ پذیرش تخصص پزشکی به صورت با حقوق نمایند و احتمال پذیرش و قبولی آن ها در مراکز پزشکی آلمان افزایش می یابد.

تمامی این موارد در صورتی است که بخواهید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید و در آلمان به ادامه تحصیل بپردازید افرادی که به هر دلیلی توانایی تحصیل در اروپا را ندارند می توانند برای ادامه تحصیل در ایران در آزمون دکتری شرکت کنند و برای شرکت در این آزمون باید لیست بهترین منابع کنکور دکتری را مطالعه کنند و با کسب رتبه بالا و قوی کردن رزومه خود با اقدام چاپ کتاب، خود را برای مصاحبه دکتری آماده کنند. برای اطلاع از این منابع می توانید با مشاوران ما در دکترا تست در تماس باشید.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *