تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزسه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
راهنمای داشتن رزومه تحصیلی جهت مصاحبه دکتری

راهنمای داشتن رزومه تحصیلی جهت مصاحبه دکتری

رزومه تحصیلی جهت مصاحبه دکتری

تمامی داوطلبان آزمون دکتری برای قبولی و کسب رتبه بالا در کنکور دکتری نیاز به یک برنامه ریزی تحصیلی برای مطالعه بهترین منابع کنکور دکتری دارند و پس از قبولی در آزمون دکتری باید خود را برای جلسه مهمتری به نام مصاحبه دکتری آماده کنند و برای اینکه بتوانید یک حضور پر قدرت در مصاحبه دکتری داشته باشند نیازمند یک رزومه عالی تحصیلی هستند. رزومه تحصیلی در حقیقت خلاصه ای از توانایی ها و سوابق علمی دانشجویان است که معمولا در دو تا سه صفحه تنظیم شده و به صورت حضوری به داوران جلسه ارائه می گردد.
برای تنظیم این رزومه چه کار هایی و چگونه لازم است تا انجام شود تا بیشترین تاثیر را در موفقیت داوطلبان ورود به دوره دکتری داشته باشد؟ متخصصان ما در ارشد تست در این مقاله سعی دارند تا مطالبی را برای راهنمایی دانشجویان عزیز در جهت داشتن یک رزومه قوی ارائه داده اند تا شاهد موفقیت روزافزون جوانان در این مرز و بوم باشند.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

این رزومه بخش های مختلفی میتواند داشته باشد تا استادان و داوران را برای جذب شما در دانشگاه تحت تاثیر قرار دهد و فقط باید بیان کننده توانایی های علمی و تحصیلی و پژوهشی شما باشد. در ادامه به شرح بخش های مختلف یک رزومه تحصیلی برای مصاحبه دکتری پرداخته ایم.

بخش اول اطلاعات فردی

هر یک از داوطلبان یک سری مشخصات و اطلاعات شخصی مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره کد ملی، شماره تماس و نشانی منزل را باید در این بخش ذکر کنند. اطلاعات بیشتری از جمله محل تولد و شماره شناسنامه را می توانید بسته به میل خود اضافه کنید ولی توجه داشته باشید که خلاصه و مفید بودن هدف نهایی شماست. آوردن عکس پرسنلی هم بستگی به نظر شخصی افراد دارد.

بخش دوم سوابق آموزشی

یکی از مهمترین بخش های رزومه که اهمیت بسیار زیادی برای اکثر داوران دارد بخش سوابق تحصیلی و دانشگاه هایی است که دانشجو در آن تحصیل کرده است. اطلاعاتی که در این بخش باید آورده شود نام دانشگاه، رشته، گرایش، زمان ورود، زمان فارغ التحصیلی و معدل است. نخست به اطلاعات مربوط به کارشناسی ارشد بپردازید و سپس اطلاعات مقاطع پایین تر را ذکر کنید در صورتی که در کنکورهای کارشناسی ارشد و یا کارشناسی جزوه رتبه های برتر کنکور بوده اید بعد از معرفی مقطع با ذکر سالی که رتبه را به دست آورده اید و گرایشی مریوطه و میزان رتبه تان، آن را به ترتیب بیان کنید.

بخش سوم معرفی پایان نامه ها

از دیگر بخش های با اهمیت برای استادان و داوران رونمایی از پایان نامه است به دلیل اینکه نشان دهنده زمینه فعالیت های علمی شما است. اگر در هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد پایان نامه ارائه کرده اید بهتر آن است که نخست پایان نامه ارشد و پس از آن کارشناسی را معرفی کنید. در پر کردن اطلاعات حتما نام پایان نامه، اسامی استاد راهنما و استاد مشاور، نام دانشگاه و دانشکده، زمان ارایه پایان نامه و درجه کسب شده در پایان نامه را قید کنید. در این بخش یک مزیت بزرگ وجود دارد که با ارائه آن توانایی آن را دارید که یک امتیاز با ارزش را از داوران خود به دست آورید و آن هم تبدیل پایان نامه به کتاب است. این مسئله اهمیت بسیار زیادی در بین داوران دارد اگر دانشجویی بتواند این مرحله را به خوبی ارائه کند و حتی اقدام به چاپ کتاب نیز نموده باشد مطمئنا یک قدم از رقبای خود جلو تر است.

بخش چهارم داشتن سوابق تدریس

یکی از مواردی که میتواند داوران را تحت تاثیر قرار دهد داشتن سابقه تدریس دانشجو است اگر دانشجویی سابقه بالایی در این زمینه داشت میتواند آن را با قید نام دانشگاه یا موسسه ای که در آن تدریس کرده اید، نام دروس تدریسی، مقطع تحصیلی و سال تحصیلی در این قسمت ذکر کند هر چه این قسمت پربار تر باشد توجه بیشتری از داروان را به خود جلب میکند.

بخش پنجم دارا بودن سوابق پژوهشی و علم

اگر میخواهید توجه بیشتری از داروان را به خود جلب کنید باید از سالها قبل به این فکر تالیف و یا ترجمه یک کتاب افتاده باشید این قسمت می تواند به پر بار تر شدن رزومه شما کمک زیادی بکند. اطلاعاتی که در این قسمت باید وارد شود شامل نام کتاب، نام نویسندگان، نان نشر چاپ کننده کتاب و سال چاپ آن می باشد.

بخش ششم مقالات

پس از آنکه به معرفی کتاب های تالیفی و یا ترجمه شده پرداختید نوبت به معرفی مقالات چاپ شده توسط شما می رسد. این قسمت شامل نام مقاله، نام مجله و یا کنفرانسی که در آن به چاپ رسیده است، نام نویسندگان، تاریخ چاپ و یا پذیرش مقاله مورد نظر باشد. اگر در این قسمت بتوانید مقالات را با تفکیک و در سه دسته بندی مقالات علمی – پژوهشی، مقالات علمی- ترویجی و مقالات همایشی و کنفرانسی بیاورید تا جلوه بیشتری داشته باشد.

بخش هفتم ثبت اختراعات احتمالی

یکی دیگر از بخش های امتیاز آور برای رزومه این بخش است که اگر توانسته باشید اختراعی را به نام خود ثبت کرده باشید قدرت رزومه خود را بیشتر کرده اید. در این بخش باید اطلاعاتی مانند با نام اختراع، حوزه فعالیت آن، تاریخ ثبت آن و همچنین شماره ثبت اختراع به طور کامل ذکر شده باشد. در این قسمت اگر یک عنوان تحقیقاتی هم دارید میتوانید آن را با فرمت نام طرح، مجری طرح، کارفرمای طرح و همچنین سال انجام آن،  پس از موارد گفته شده به این بخش اضافه کنید.

بخش هشتم دارا بودن مدرک زیان و نرم افزارهای مختلف 

تسلط داشتن به زبان یکی از مهمترین مواردی است که اگر داوطلبان ورود به دوره دکتری در آن فعالیت داشته باشد و در آن قدرت کافی را داشته باشند یکی از نقاط قوت آنها در جلسه مصاحبه دکتری محسوب می شود. با توجه به این موضوع اگر همراه با تسلط کامل بر زبان مدرک معتبر زبان نیز دارید حتما آن را در رزومه خود ذکر کنید. در کنار مدرک زبان اگر در نرم افزار های دیگر نیز فعالیت داشته و مدرکی در آنها نیز دارید حتما آن را با ذکر میزان تسلط خود در آن نرم افزار در رزومه تحصیلی خود بیان کنید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. طلا خسروی پاسخ

    خیلی ممنون از این اطلاعات دقیق و جامعی که در مورد نحوه رزومه نویسی ارائه کردید، کاملا مفید و کارگشا بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *