تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزپنج شنبه , ۱۲ تیر ۱۳۹۹
شرایط جذب پژوهشگر دوره پسادکتری

دوره پسادکتری چیست و آشنایی با شرایط جذب پژوهشگر

دوره پسادکتری و شرایط جذب پژوهشگر

برای تمامی دانشجویان دوره دکتری یه سوال مطرح می شود که پس از دریافت مدرک دکتری، آیا مرحله بالاتری نیز وجود دارد؟ یا به عبارتی مدرکی بالاتر از مدرک دکتری نیز وجود دارد یا نه؟ برای دریافت پاسخ این سوال باید بدانید اولا در تمام دنیا مدرک دکتری بالاترین مدرک تحصیلی محسوب می شود و دوره ای که با نام پسادکتری نامیده میشود فقط یه دوره پژوهشی است که دانشجو بنا به علاقه مندی خودش به سمت آن می رود و حتی با فوق دکترا نیز بسیار متفاوت است. در حقیقت دوره ای است که در مراکز تابع دانشگاه ها برای تربیت دانشجویان به عنوان پژوهشگران حرفه ای اجرا می شود که می‌تواند به عنوان دوره گذر به مرتبه هیأت علمی در نظر گرفته ‌شود. محقق در این دوره به طور معمول شخصا و به صورت مستقیم بر روی یک موضوع جداگانه کار می کند اما در کنار یک استاد راهنما.

البته ارائه این دوره به عنوان وظیفه یک موسسه دانشگاهی و یا تحقیقاتی محسوب می شود و در پایان هر دوره توقع می رود که این تحقیقات به مرحله تولید و چاپ کتاب با محتوای علمی برسد. لازم به ذکر است که در برخی کشور ها برای دوره پسا دکترا  مدرک رسمی صادر می شود در حالی که در اکثر کشورها گذراندن این دوره فقط به صورت سابقه تحقیقاتی پژوهشی دانشجویان در رزومه آنها ثبت می شود.

دانشجو برای انجام کار پژوهشی پسا دکتری باید حدود ۱ تا سه سال زمان در نظر بگیرد و در یک گروه پژوهشی در دانشگاه استخدام شود. کار پژوهشگر به طور مستقیم در ارتباط با استاد میزبان و در جهت اهداف پژوهشی گروه وی تعریف می شود. دوره پسادکتری یک دوره تحصیلی نیست و نباید تحت عناوینی مثل فوق دکترا و مانند آن تعبیر شود.

چگونگی استخدام

اولین شرط برای استخدام یک پژوهشگر پسا دکتری، تامین هزینه توسط استاد میزبان او است که یا رتبه دانشیاری و یا در رتبه استادی است. تأمین مالی ممکن است از طریق قرارداد های ارتباط با صنعت، از منابع شخصی، حمایت بنیاد نخبگان یا حتی از منابع معاونت پژوهشی دانشگاه باشد. در برخی دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی، مبلغ حقوق پژوهشگر به صورت توافقی بین پژوهشگر و استاد میزبان مشخص می شود، در برخی مواقع از طرف خود دانشگاه این مبلغ درج شده در قرارداد ها تعیین و ثبت می شود. نکته دیگری که باید ذکر شود این است که پژوهشگر پسادکتری هیچ ارتباطی با استخدامی خود دانشگاه ندارد.

چگونگی انتخاب پژوهشگر

برای انتخاب یک پژوهشگر یک روش معمول وجود دارد که دانشگاه ها برای جذب پژوهشگر، اقدام به انتشار یک فراخوان عمومی جذب پژوهشگر  میکنند تا پس از دریافت رزومه دانشجویان و بررسی آنها، به استخدام افرادی که واجد شرایط هستند می پردازند.

روش دیگر این است که اساتید میزبانی که از توانایی تامین مالی مطمئن می شوند با درج یک آگهی در سایت دانشگاه و یا هر جای دیگر موضوع استخدام را به اطلاع عموم دانشجویان می رساند و از بین افرادی که متقاضی این موضوع هستند یکی را انتخاب می کند.

 مدارک مورد نیاز

علاوه بر شرایط عمومی ورود به آموزش عالی و نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای آقایان)، شرایط علمی خاصی برای ورود به دوره پسادکتری لازم است که از سوی هر دانشگاه تعیین و اعلام می شود. معمولاً رزومه غنی (شامل سابقه آموزشی و فعالیت های پژوهشی) و چاپ مقالات ISI ، پیشنهاد طرح پژوهشی دوره پسا دکتری و توصیه نامه از اساتید راهنما و مشاور رساله دکتری، از این شرایط هستند.

شرط تمدید دوره

به دلیل اینکه قرارداد های پسادکتری در یک زمان محدودی بسته می شود و احتمال اینکه کار پژوهش در این مدت زمان به نتیجه نرسد، در صورتی که استاد میزبان موافق باشد این مدت را تمدید میکند.

اتمام و دریافت گواهی دوره

بعد از آن که این دوره با تاییدیه استاد میزبان خاتمه پیدا می کند پژوهشگر میتواند با تنظیم یک تقاضا نامه و فرستادن آن به معاونت دانشگاه، گواهی نامه خود را دریافت کند و البته همانطور که از قبل گفته شد این مدرک به عنوان یک مدرک تحصیلی محسوب نمی شود. فارغ‌التحصیل مقطع دکتری که به عنوان پژوهشگر پسادکتری در یک گروه تخصصی دانشگاه مشغول کار می‌شود، در حقیقت استخدام در دانشگاه به طور معمول به مدت زمان حداقل یک سال است.

 

لازم به ذکر است که تمامی فارغ التحصیلان مقطع دکتری باید پس از دریافت مدرک دکتری خود یک زمان مشخصی را صبر کنند تا بتوانند برای گذراندن دوره پسادکتری اقدام کنند که این مدت زمان معمولا از سمت دانشگاه میزبان تعیین میشود به عنوان مثال دانشجویانی که قصد گذراندن این دوره را در دانشگاه تهران دارد یکی از شرایط این دانشگاه این است که حداقل ۵ سال از گرفتن مدرک دانشجو گذشته باشد.

و اگر بخواهیم نمونه بارز دیگر آن را عنوان کنیم باید اشاره کنیم به داوطلبینی که قصد دارند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده کنند. از شرایط این بنیاد آن است که بیشتر از سه سال از فارغ التحصیلی متقاضیان در موسسه های داخل کشور و همچنین بیشتر از ۶ سال  از فارغ التحصیلی متقاضیان در موسسه های علمی خارج از کشور سپری نباید شده باشد.

 

 در نتیجه در یک نگاه کلی به دوره پسادکتری، متقاضیان شرکت در این دوره باید این نکات را در نظر داشته باشند که به شرح زیر است:

  • فعالیت های یک پژوهشگر پسا دکتری زیر نظر یک استا میزبان است که تامین هزینه های دوره به عهده اوست.
  • متقاضی باید طبق شرایط هر دانشگاهی قرار است در آن به پژوهش بپردازد، پیش برود و شرایط آن را در نظر داشته باشد.
  • هریک از پژوهشگران توانایی آن را دارند تا اگر شرایط دانشگاه اجازه بدهد تعداد محدودی واحد درسی در هر نیمسال تحصیلی در آن دانشکده ارائه کند و به این ترتیب علاوه بر فعالیت پژوهشی، در حوزه آموزشی نیز ارائه خدمت کند.
  • دوره پسادکتری یک دوره تحصیلی نیست و نباید تحت عناوینی مثل فوق دکترا و مانند آن تعبیر شود.

تمامی مواردی که در این مقاله ذکر شد در صورتی است که داوطلبان با مطالعه بهترین منابع کنکور دکتری، در آزمون بهترین رتبه قبولی را کسب کرده و در جلسه مصاحبه دکتری نیز سربلند باشد که همه این موارد نیاز به یک مشاوره با متخصصان در این زمینه ها  دارد. مشاوران ما در سایت دکترا تست میتوانند شما را در این راه یاری کنند و بهترین و کوتاه ترین راه را به شما ارائه دهند.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *