تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزسه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
رشته مهندسی فناوری اطلاعات

همه چیز درباره دوره دکتری رشته مهندسی فناوری اطلاعات

آشنایی با دوره دکتری مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

در دنیای امروزی با گسترش تکنولوژی در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی و مباحث مربوط به فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در جهان و تاثیر مستقیم آن ها بر زندگی مردم، نیاز به علوم فناوری اطلاعات در جامعه بسیار ملموس است و همین امر باعث شده کاربرد فناوری اطلاعات در ایران نیز بسیار فراگیر شود و به همین ترتیب برای تربیت نیروهای متخصص و کارآمد، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در تمامی مقاطع  در رشته مهندسی فناوری اطلاعات ، تاسیس شده و دانشجو های زیادی را پذیرش و تربیت میکند.

اگر بخواهیم دکتری مهندسی فناوری اطلاعات را به درستی معرفی کنیم باید بگوییم که مجموعه ای است هماهنگ از فعالیت های آموزشی و پژوهشی در زمینه های مختلف از جمله مدیریت سیستم های اطلاعاتی، تجارت الکترونیکی، سیستم های چند رسانه ای، امنیت اطلاعات و شبکه های کامپیوتری. محور اصلی فعالیت های دانشجویان در دوره دکتری مهندسی فناوری اطلاعات، تحقیق نظری، تجربی و یا ترکیبی از این دو است و آموزش در این دوره، برای رفع کاستی های اطلاعاتی دانشجویان و هموار کردن راه رسیدن به اهداف تحقیق می باشد.

 نوآوری در زمینه های علمی و تحقیقی و دستیابی به جدیدترین فناوری ها و دستاوردهای تحقیقی و تکنولوژیکی از اهداف بزرگ به وجود آمدن دوره دکتری مهندسی فناوری اطلاعات است. این دوره برای آشنایی بیشتر دانشجویان با روش های پیشرفته تحقیق و تسلط بر آثار علمی مهم در یک زمینه خاص از مهندسی آی تی برگزار می شود تا توانایی پیشرفت و گسترش مزرهای دانش را به دست بیاورند. نکته قابل توجه در این رشته آن است که برای شرکت و ادامه تحصیل در این رشته نیازی به مدرک کارشناسی ارشد در رشته خاصی نیست و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها می توانند با مطالعه لیست برترین منابع کنکور دکتری و شرکت در آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات و کسب رتبه قبولی در آزمون دکتری و موفقیت در مصاحبه دکتری این رشته، در دوره دکتری مشغول به تحصیل شوند. ناگفته نماند که برای آمادگی داشتن در جلسه مصاحبه اگر داوطلبان بتوانند کار های مربوط به تبدیل پایان نامه به کتاب خود را انجام داده باشند و اقدام به چاپ کتاب را نیز کرده باشند این راه را برای خود آسان تر می کنند.

ضرورت استفاده از منابع آزمون دکتری رشته مهندسی فناوری اطلاعات 

همانطور که گفته شد برای کسب موفقیت در آزمون دکتری، مطالعه لیست بهترین منابع آزمون بسیار مهم و ضروریست در این راستا مشاوران و متخصصان ما در دکترا تست با تلاش های مستمر خود در این زمینه سعی داشته اند تا بهترین منابع را در همه رشته ها و مخصوصا رشته مهندسی فناوری اطلاعات جمع آوری و به همه داوطلبان عزیز معرفی کنند . شما می توانید برای اطلاع از آخرین منابع آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات با متخصصان ما در تماس باشید.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

 

چارت درسی دکتری مهندسی فناوری اطلاعات

چارت درسی دکتری مهندسی فناوری اطلاعات شامل دروس اجباری، دروس جبرانی، دروس اختیاری، امتحان جامع و رساله می باشد.

دروس اجباری: گذراندن حداقل ۱۸ واحد در زمینه های اصلی و فرعی در مراحل آموزشی دوره دکتری برای دانشجو اجباری است. منظور از زمینه، یک زمینه علمی است و منظور از درس های یک زمینه، مجموعه ای از دروسی است که در این زمینه برنامه ریزی شده اند. این دروس، با دروسی که دانشجو در دوره های قبلی گذرانده است، متفاوت می باشد.

  •  حداقل ۱۲ واحد درسی باید در ارتباط با زمینه اصلی باشند.
  •  حداقل ۶ واحد درسی باید در ارتباط با زمینه فرعی باشند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید آن است که موضوع انتخابی برای رساله دکتری باید در زمینه اصلی باشد و دیگر اینکه یکی از زمینه های فرعی باید خارج از رشته تحصیلی دانشجو انتخاب شود. در زمینه فرعی دانشجو که خارج از رشته اصلی او می باشد، دروس گذرانده شده باید در سطح کارشناسی ارشد و یا دکتری آن زمینه باشند.

دروس جبرانی: دانشجو موظف است برای دروس اجباری، حتما دروس پیش نیاز آن را گذرانده باشد در غیر این صورت موظف است دروس پیش نیاز را بعنوان دروس جبرانی بگذراند که این دروس جبرانی از ۶ واحد نباید تجاوز کند.

دروس اختیاری: اگر دانشجو دروس اختیاری گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات را در آن دوره اخذ نکرده باشد، می تواند در دوره دکتری آن ها را بگذراند. قابل ذکر است که دروس اجباری مقطع کارشناسی ارشد یک گرایش می تواند به عنوان دروس زمینه فرعی در دوره دکتری اخذ شوند. دانشجویان در طول دوره تحصیل خود و قبل از آزمون جامع می توانند حداکثر دو درس و یا شش واحد تحت عنوان مباحث پیشرفته و حداکثر یک درس یا سه واحد تحت عنوان مباحث ویژه اخذ نمایند. 

هدف از دروس مباحث ویژه ارائه و بررسی پیشرفته ترین مطالب و مباحث جدید در زمینه های تحقیقی دانشجو است که امکان ارائه ی آن در قالب یک درس کلاسیک فراهم نشود و یا هنوز برنامه درسی آن به تصویب شورای عالی برنامه ریزی نرسیده باشد. عنوان و برنامه این درس باید قبل از ثبت نام دانشجو به تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده رسیده باشد.

گذراندن حداقل ۵  درس از دورس زمینه اصلی برای دانشجو الزامی است در غیر این صورت دانشجو موظف است مابقی دروس را به عنوان دروس کمبود بگذراند. کلیه دروسی که دانشجو در دوره دکتری می گذراند باید متفاوت با دروسی باشند که دانشجو از قبل گذرانده است.

آزمون جامع: برای شرکت در آزمون جامع کتبی و شفاهی، دانشجویان باید کلیه دروس مرحله آموزشی خود را  با موفقیت گذرانده باشند این آزمون از محتویات دروس تحصیلات تکمیلی (حداقل ۵ درس) دانشجو انجام شده و دانشجو حداکثر شرکت در این آزمون دوبار می باشد.

مرحله تدوین رساله: پس از پذیرفته شدن در آزمون جامع، دانشجویان باید در مرحله رساله اقدام به ثبت نام کنند.  تعداد کل واحدهایی که دانشجو در مرحله تدوین رساله بنام واحد پروژه تحقیقاتی می بایست اخذ کند،۲۴ واحد می باشد که هر نیمسال ۶واحد آن را ثبت نام می کند.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *