تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزچهارشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۹
بررسی رشته مهندسی شیمی و بازار کار آن

بررسی رشته مهندسی شیمی و بازار کار آن

چه افرادی برای رشته مهندسی شیمی مناسب هستند؟

یکی از رشته های جدید و جذاب برای افرادی که علاقه مند به شیمی هستند، رشته مهندسی شیمی میباشد که در حقیقت تلفیقی از چند رشته است. این رشته نخست جدا شده و الهام گرفته از رشته مهندسی مکانیک بوده به همین جهت بسیاری از واحد های گذرانده شده در کارشناسی با گرایش سیالات رشته مکانیک مشابهت دارند؛ اما دروس تخصصی خود این رشته بسیار متفاوت است. قابل ذکر است که این رشته در میان خود دانشگاهیان نیز زیاد شناخته شده نیست اما با این حال این رشته رشد روزافزونی دارد و در مقاطع بالاتر گرایشات آن متنوع تر می شود. مهندسی شیمی در ابتدا با تمرکز بر صنعت و اقتصاد پدیدار شد؛ سپس با گسترش علوم و فناوری و نیاز به رشته‌ای که پوشش دهنده چندین رشته به صورت همزمان باشد، بسط و گسترش یافت تا بتواند نیاز صنایع و کسب‌ و کارها را در جایی که به صورت همزمان به چند متخصص مهندس مکانیک، شیمیست حتی مدیر و اقتصاد‌دان نیاز است، پاسخگو باشد.

این رشته مانند همه رشته های مهندسی دیگر برای طراحی، محاسبات و پیاده‌سازی عملیات پیچیده صنعتی به یک ذهن خلاق نیاز دارد و اما بر خلاف بقیه رشته های شیمی که آزمایشگاه محور هستند، این رشته فقط در مقطع کارشناسی تعدادی واحد های آزمایشگاهی مشترک برگزار می شود و در مقاطع بالاتر نیازی به آزمایشگاه ندارند. با این‌حال برخی گرایش‌ها مانند گرایش کاتالیست، ترموسینتیک، داروسازی، بیوتکنولوژی و از این قبیل، معمولاً برای انجام پایان‌نامه نیازمند کار آزمایشگاهی هستند. بقیه گرایش ها بجای آزمایشگاه به برنامه نویسی و شبیه سازی کامپیوتری مشغول می شوند. در میان معمول‌ترین این رشته‌گرایش‌ها می‌توان از گرایش‌های شبیه‌سازی، کنترل، بهینه‌سازی، برخی گرایش‌های جداسازی، پدیده‌های انتقال و حتی ترمودینامیک نام برد. در نتیجه با توجه به مواردی که گفته شد افرادی به سمت این رشته کشیده می شوند که صاحب ذوق و علاقه‌مند به فعالیت در حوزه‌های مواد شیمیایی، نفت و گاز، پلیمر، صنایع غذایی، طراحی و ساخت کاتالیست‌های پرمصرف صنعت، صنایع آبکاری، حفاظت خوردگی، استخراج فلزات با ارزش و بازیافت انواع فلزات گران‌بها و کمیاب و موارد متعدد از این قبیل هستند و پس از گذراندن این دوره در مقاطع ارشد و دکتری در یکی از زمینه های فوق وارد بازار کاره شده و در موقعیت شغلی مورد نظر مشغول به فعالیت می شوند.

معرفی گرایش‌های رشته مهندسی شیمی

در این بخش به معرفی گرایش های مختلف این رشته پرداخته ایم و برای هر یک توضیحی مختصر و البته مفید را برای علاقه مندان گذاشته ایم.

طراحی فرآیندها: 

طراحی، بهینه‌سازی و در برخی اوقات شبیه‌سازی بخشی از یک واحد صنعتی در این گرایش آموزش داده می شود.

شبیه‌سازی:

در این گرایش با کمک گرفتن از برنامه‌های شبیه‌سازی و یا کد نویسی کامپیوتری با زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف، شبیه سازی طرح اولیه در جهت بررسی عملکرد بهتر در یک بخش از واحد و یا واحد کل انجام می پذیرد.

کنترل: 

در این گرایش نیز با کمک گرفتن از تجهیزات کنترل کننده مانند شیر کنترلی، کامپیوتر و سنسور، پروژه های شبیه سازی کامپیوتری و پیاده‌سازی یک الگوریتم کنترلی و بررسی میزان دقت، سرعت و پایداری الگوریتم در رسیدن به مقدار مقرر و میزان انحراف از آن و یا پیاده‌سازی عملی یک الگوریتم کنترلی برای یک فرآیند شیمیایی انجام میگیرد.

کاتالیست و ترموسینتیک:

در این گرایش طراحی و ساخت انواع کاتالیست‌های مصرفی صنایع مختلف، اعم از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی انجام میگیرد.

بیوتکنولوژی:

 در این گرایش ایجاد تغییرات مناسب در راستای مبارزه با بیماری ها و آفات و همچنین کاربرد در صنایع داروسازی، غذایی و تصفیه آب، بر روی انواع مختلف سیستم های  بیولوژیک و سلول‌ها کار های متنوع انجام میگیرد.

داروسازی: 

در این گرایش طراحی و ساخت سیستم‌های واکنشی مورد نیاز کارخانه‌های داروسازی تدریس می شود.

محیط زیست: 

در این گرایش به بررسی راه‌کارهای مقابله با انواع آلودگی‌های زیست‌محیطی و تلاش برای کاهش آن‌ها و برنامه‌هایی برای حفظ محیط زیست پرداخته می شود.

بازار کار برای فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی چگونه است

در اینجا لیستی از صنایع و مشاغلی که یک مهندس شیمی میتواند در آنها به فعالیت بپردازد را برای علاقه مندان به ادامه تحصیل در این رشته، آورده ایم که عبارتند از :

 

 • واحدهای مختلف صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از جمله اوپراتوری واحد، ایمنی، واحد کنترل، مدیریت واحد و کارخانه
 • صنایع تولید رنگ و رزین
 • صنایع مواد غذایی
 • صنایع بازیافت فلزات و عناصر گران‌بها
 • صنایع استخراج فلزات با ارزش
 • ساخت و تولید انواع دستگاه‌‎های صنعتی به خصوص صنایع شیمیایی
 • انواع باتری‌های صنعتی (لیتیمی، سربی اسیدی، کادمیم و از این قبیل)
 • صنعت خوردگی و حفاظت از خوردگی
 • صنعت گسترده پلیمری
 • مراکز دانش‌بنیان و حوزه‌های فناوری
 • صنایع بایومدیکال و بیوتکنولوژی
 • صنایع داروسازی
 • تولید انواع کریستال‌های خوراکی و صنعتی
 • حوزه‌های نرم‌افزای مانند طراحی سیستم‌های کنترل و نرم‌افزارهای کاربردی صنایع
 • خطوط انتقال گاز و نفت و ارزیابی اقتصادی واحدهای صنعتی
 • شرکت‌ها و نهادهای مطالعاتی طرح‌های توجیهی احداث کارخانه‌ها

 

در مجموع در هر یک از فرایند ها و واحد های صنعتی که با استفاده از مواد اولیه یک ماده ای با ارزش افزوده تولید می شود، حضور یک مهندس شیمی در بهبود فرآیند، بهینه‌سازی و افزایش سودآوری ضرورت دارد.

اگر بخواهیم به بررسی نوع بازار کار رشته مهندسی شیمی بپردازیم باید بدانیم که تنوع محصولات و صنایع مختلف بسیار متفاوت هست. برای مثال در بعضی صنایع مانند نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، صنایع پلیمری، صنایع معدنی و آبکاری و خوردگی فرصت‌های شغلی بیشتر هستند و در برخی صنایع دیگر مانند داروسازی، بیوتکنولوژی و رنگ و رزین هنوز بازار به بلوغ لازم نرسیده و فرصت‌های شغلی کمتر هستند. با تمامی این اوصاف بهترین راه برای یک مهندس شیمی، به تحقیق در بازار کار محصولات مختلف بپردازد و با یک شناخت دقیق و کسب مهارت و دانش لازم و  جذب سرمایه و با گردهم‌آیی همکاران متخصص و متعهد و همچنین درک صحیح از بازار و سیاست‌های جامعه، به راه اندازی یک کسب و کار عالی بپردازد. در این راه باید به نیاز جامعه نیز توجه داشته باشد تا بتواند بازار خوبی برای محصولات خود پیدا کند. صنایع نفت و گاز عمدتاً در جنوب واقع شده‌اند، اما سایر صنایع اعم از مواد شیمیایی، پلیمری، لاستیک، معدن سیمان و از این قبیل در سایر مناطق کشور نیز پراکنده‌اند. با این تفاسیر، می‌توان به وسیله درک نیاز‌های منطقه‌ای و با سرمایه‌ای نه چندان زیاد، اقدام به راه‌اندازی کسب و کار کرد.

برای ادامه تحصیل این رشته در مقطع دکتری نیاز به کسب رتبه بالای قبولی در آزمون دکتری دارید که در این راه نیاز به مطالعه بهترین منابع کنکور دکتری دارید. پس از آن نوبت به مهمترین جلسه که همان دعوت به مصاحبه دکتری است میرسید که در این مرحله اگر اقدام به چاپ کتاب مستخرج از پایان نامه کرده باشید یک گام از رقبای خود جلو هستید. در این راه نیاز به مشاوره با متخصصان در این زمینه نیز دارید. برای مشاوره میتوانید با مشاوران ما در ارشد تست در تماس باشید.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *