تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزچهارشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۹
اخبار آزمون دکتری

مخالفت آشکار سازمان سنجش با مصوبات دیوان عدالت اداری

مخالفت آشکار سازمان سنجش با مصوبات دیوان عدالت اداری

با وجود رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر قانونی نبودن حدنصاب مصاحبه دکتری و قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مبنی بر تأثیر ۵۰ درصدی مصاحبه در پذیرش نهایی، باز هم در دفترچه دکتری ۹۹ بر مجاز بودن دانشگاه‌ها در تعیین حدنصاب تأکیده شده است.

 چند سالی است که علیرغم مخالفت‌ها و اعتراضات داوطلبان دوره دکتری تخصصی حد نصاب نمره برای قبولی دکتری لحاظ می‌شود. اعمال حد نصاب نمره قبولی دکتری بدین صورت است که اگر داوطلبی نمره حدنصاب مصاحبه دکتری مدنظر دانشگاهی را کسب نکند، حتی اگر به لحاظ میانگین نمره آزمون کتبی و مصاحبه بالاتر از همه رقبا باشد، باز هم در آن رشته‌محل پذیرش نخواهد شد. بدین صورت عملاً تأثیر نمره آزمون کتبی در قبولی دکتری برای این دسته از داوطلبان از بین می‌رود و دست دانشگاه‌ها برای رد قطعی داوطلبان باز است. در آزمون دکتری ۹۸ نیز این حدنصاب لحاظ شد و بسیاری از داوطلبان به علت اعمال آن، از قبولی بازماندند.

این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که:

۱٫ براساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، آزمون کتبی و مصاحبه هر یک در پذیرش نهایی دکتری تأثیر ۵۰ درصدی دارند و اعمال حدنصاب مصاحبه برای پذیرش دکتری مغایر با این قانون است.

۲٫ قانون فوق مبنی بر تأثیر ۵۰ درصدی آزمون کتبی و مصاحبه در پذیرش نهایی همواره در دفترچه‌های آزمون دکتری مورد تأکید واقع شده است.

۳٫ در سال ۱۳۹۷ با شکایت یکی از داوطلبان آزمون دکتری، دستورالعمل کسب حداقل ۵۰ نمره از مصاحبه دانشگاه تهران توسط دیوان عدالت اداری باطل شده است. در رأی دیوان عدالت اداری گفته شده است که:

دستورالعمل دانشگاه تهران در قسمت مذکور صریحاً با قانون سنجش و پذیرش مبنی بر تاثیر ۵۰ درصدی نمره سازمان سنجش مغایر است.

۴٫ همچنین در بند ۱۰ شیوه نامه اجرایی آیین نامه آزمون ورودی دوره دکتری در سال ۱۳۹۸ آمده بود که:

مؤسسات مجاز به برگزاری آزمون کتبی یا شفاهی و احتساب نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی هستند. شایان ذکر است از تمامی افراد معرفی شده باید مصاحبه به عمل آید و آزمون کتبی یا شفاهی را نمی توان به عنوان فیلتر جهت کاهش تعداد مصاحبه شوندگان قرار داد.
علیرغم آن‌چه که در بالا گفته شد، سازمان سنجش در سال ۹۸ این حدنصاب را اعمال کرد و اعتراضات داوطلبان در این خصوص نیز ناکام ماند.

با انتشار دفترچه آزمون دکتری امسال نیز مشخص شد که سازمان سنجش مجددا امسال نیز رأی دیوان عدالت اداری و قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی را نادیده گرفته و در مخالفتی صریح با رأی دیوان و مصوبات مجلس در در صفحه ۹ دفترچه آزمون دکتری ۹۹ آمده است که:

دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی میتوانند با توجه به نمرات داوطلبان و نظر گروه های آموزشی، حدنصاب (مرحله دوم) برای داوطلبان را تعیین و به سازمان سنجش ارسال کنند.

با توجه به بی‌توجهی چندباره سازمان سنجش به خواسته داوطلبان مبنی بر حذف حدنصاب نمره مصاحبه برای قبولی کتری و نیز بندهای قانونی مرتبط، به نظر می‌رسد لازم است دستگاه‌های نظارتی از جمله کمیسیون‌های مرتبط مجلس شورای اسلامی به این مسئله ورود کنند و هر چه زودتر بحث حدنصاب را از فرآیند آزمون دکتری ۹۹ حذف نمایند.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *